Z roku na rok rosną potrzeby dekoracyjne Par Młodych, niestety nie idzie to wszystko parze z możliwościami dekoracyjnymi w kościele. Konkretnie coraz częściej pojawia się problem braku pozwolenia na jakiekolwiek dekoracje w danej parafii. Trudno jednoznacznie określić na czym polega sprzeciw księży.

 

  Z jednej strony problem może polegać na niewłaściwym podejściu do tematu dekoratorów i samych Par Młodych. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że kościół to nie targowisko i trzeba pewną powagę miejsca zachować. Tymczasem mnóstwo jest firm na rynku ślubnym psujących opinię o pracy dekoratorów z prawdziwego zdarzenia. Być może po części problem nie w samych dekoratorach, a po stronie Par Młodych. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, że do firmy przychodzi klient i prosi o konkretną usługę. Przedstawiciel firmy najczęściej zgodzi się na propozycje klientów, ponieważ chce zarobić. Tak też wygląda sytuacja z firmami dekoratorskimi. Trzeba jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji, jeśli my zniechęcimy księdza do dekoracji, problemy mogą mieć osoby, które po nas będą uroczystość ślubna w kościele organizować. Proponujemy zatem zrezygnować całkowicie z wszelkiego rodzaju tiulu czy organzy. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której ze świecy ogień przedostaje się na wspomniany wcześniej tiul. Jeśli dekoracje wykonujemy dodatkowo w drewnianym kościółku to mamy spory problem z ogniem. Generalnie nasza propozycja dekoracji ślubnej jest taka, by robić wszystko z właściwym dla danej chwili i miejsca umiarem.

       Niestety wielokrotnie również bywa tak, że to ksiądz zabrania kategorycznie dekoracji w kościele. Co gorsza odpowiedź zwykle brzmi – nie bo …. nie.  Trudno sobie w takiej sytuacji wyobrazić sobie rozmowę, kiedy ktoś Nawe nie próbuje wysłuchać jednej ze stron. Przecież zawsze można się w każdej sprawie porozumieć. Pamiętamy płacz dziewczyny która chciała za wszelką cenę udekorować jeden z kościołów w Rybniku, niestety ksiądz zapowiedział, że nie zgodzi się na żaden element dekoracyjny. Pamiętamy słowa przyszłej Panny Młodej, która wiązała z daną parafią swoją całą przeszłość:

 

„Ja się w tej parafii wychowałam, od małego uczęszczałam na msze, byłam również przez długi czas w dzieciach Maryi, niestety kiedy ja miała brać ślub, ksiądz proboszcz zabronił mi udekorowania tak ważnej uroczystości w moim życiu”

 

W konsekwencji uroczystość zaślubin musiała się odbyć w innej parafii. Szkoda bo przecież od dawna wiemy, że do kościoła należy się od zawsze na zawsze. Z drugiej strony, pytanie jak to jest że jeden ksiądz pozwala na dekorowanie, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku a inny z góry zabrania, bez możliwości jakiejkolwiek rozmowy.

          Jest jeszcze możliwa inna sytuacja. Wyobraźmy sobie, że ksiądz ma słowną umowę z kwiaciarnią znajdującą się nieopodal kościoła. Wtedy dekorować może tylko i wyłącznie Pani z owej kwiaciarni. W zamian Pani dostarcza kwiaty na niedzielną mszę. I tutaj znowu mamy tak zwany konflikt interesów, jednak czy w przypadku kościoła możemy mówić o interesach? Nie nam w to wnikać, tak czy owak sprawa jest bardzo dyskusyjna, zwłaszcza, że to najważniejszy dzień w życiu każdego z nas. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie, czy faktycznie tak to wszystko powinno wyglądać?

Share →

2 Responses to Dekoracje ślubne w kościele – trudny temat

 1. Kasia napisał(a):

  Witam,

  Faktycznie jest problem z organizacją dekoracji i ozdób w kościele. Nie wiem dlaczego, przecież za odprawienie mszy Para Młoda i tak już płaci i to dużo pieniędzy. Bulwersuje mnie zwłaszcza możliwość “kontraktu” z pobliską kwiaciarnią. To nie do przyjęcia.

  Kaśka

  • Kamil napisał(a):

   Nie wiem czym jest spowodowane zachowanie niektórych księży, ale podobna sytuacja pojawia się w przypadku robienia zdjęć. Może w przypadku zdjęć ślubnych sprawa nie wygląda tak źle, ale jak są inne uroczystości takie jak komunie czy chrzciny, to naprawdę są duże problemy z pozwoleniem na wykonywanie zdjęć, czasem wiąże się to z dodatkową opłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zespoły weselne - Żory

Uroczystość weselna na sali kojarzy nam się przede wszystkim z domrą zabawą. Jeśli tak, to niezbędny jest zespół weselny, dj, wodzirej! Zobacz gdzie w Żorach znaleźć najlepszy zespół weselny, zobacz opinie i komentarze na temat poszczególnych zespołów! 

Dekorowanie ślubne

Na początku chciałam zaznaczyć, ze swój ślub brałam prawie trzy lata temu w kościele w mojej parafii w Katowicach.  Może moje spostrzeżenia wydają się trochę nie na czasie, ale to trudno, jeśli jednak można zaoszczędzić to po co przepłacać?

Dekoracje weselne - Pszczyna

Wybór firmy zajmującej się dekorowaniem uroczystości ślubnych i weselnych to wcale nie taka prosta sprawa. Znajdź z nami najlepszą firmę oferującą dekorowanie w Pszczynie i okolicach.