Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie odbędzie się wasz ślub? Pewnie częstszym pytaniem było gdzie będzie wesele. Ale to nie prawda że nie mamy wyboru w kwestii miejsca ślubu, możemy tradycyjnie i jak jest to w większości przypadków w kościele w parafii panny młodej, ale nikt mam tego nie może nakazać. Możemy przecież wziąć ślub w urokliwym wnętrzu drewnianego kościoła, lub bogato zdobionej zabytkowej świątyni.

kościół - ślaski poradnik ślubny

     Jedni z Was powiedzą – a co za znaczenie gdzie się bierze ślub? Ważne że ludzie się kochają, no i oczywiście mają rację, bo ślub to tylko jeden z symboli naszej miłości, przecież jest wiele par które żyją i wychowują dzieci bez ślubu. No tak, ale skoro zdecydowaliśmy na ślub to czy nie warto przeżyć tej ceremonii w wyjątkowym kościele? Na przykład w XVI wiecznym drewnianym kościele ? Powiecie że może i fajnie, tylko gdzie mamy teraz znaleźć taki kościół, pewnie trzeba by jechać na drugi koniec Polski i to kolejny spory wydatek. A i tu Was zaskoczę, pewnie sami nie wiecie ale na Śląsku jest bardzo dużo tego typu obiektów. Z przykład wezmę okolice Pszczyny, gdzie szybko licząc w okolicznym wioskach naliczyłem 6 drewnianych kościołów, które służą swym parafianom, i niema problemu by zrobić tam swój ślub, pod warunkiem że będzie wolny termin. Ponieważ uroczystości w tych świątyniach są coraz częstsze. A kościoły te znajdują się w następujących miejscowościach:  Wisła Mała, Łąka, Ćwiklice, Grzawa, Miedźna, Góra, Jawiszowice, Stara Wieś. A jestem pewnie że w odległości kilkunastu kilometrów od Katowic, Żor, Bielska – Białej bez trudu znajdziecie podobne świątynie, które urzekną Was swoim wyglądem i panującą w środku specyficzną atmosferą, półmrokiem i specyficznym zapachem wewnątrz budynku. Jeśli chcielibyście wziąć ślub w zabytkowym, bogato zdobiony  kościele też dla Was coś się na Śląsku znajdzie. I w tym wypadku znów nie jesteśmy zmuszeni jeździć kilkudziesięciu kilometrów do kościoła. Pewnie się nie pomylę mówiąc ze znalezienie ładnej zabytkowej świątynie jest prostsze niż znalezienie drewnianego kościółka. Bo taki kościół możemy z powodzeniem znaleźć w każdym z troszkę większych miast na Śląsku. I tak w

  • Mikołowie jest to Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Wojciecha
  • Gliwicach jest to Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
  • Katowicach jest to Kościół św. Piotra i Pawła
  • Żywcu jest to Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny

     To oczywiście tylko nie liczne przykłady. Niewątpliwą różnicą oprócz oczywiście wyglądu i rozmiaru tych kościołów i kościółków  drewnianych, jest również to że bardzo często w tych świątyniach możemy spotkać się z organami piszczałkowymi, proszę mi wierzyć ale, jeżeli organista potrafi wykorzystać pełne możliwości tego instrumentu, to podczas ślubu zarówno goście jak i para młoda będzie czuła ciarki na plecach. Niewątpliwie muzyka z takich organ jest mercedesem wśród muzyki granej w kościele podczas ślubu. Kolejnym pytaniem jest czy dekorować  takie kościoły? Moim zdaniem zdecydowanie tak, ale trzeba to robić z głową, dlatego warto albo zlecić to firmą które się tym zajmują, lub tez zasięgnąć u nich porady. Bo nie chodzi o to aby zasypać kościół kwiatami, tylko aby dekoracja była zrobiona z gustem i pasowała do wnętrza świątyni i by nie tłumiła wyjątkowej atmosfery panującej tam.

 

     Decyzja gdzie weźmiecie ślub i tak pozostaje w Waszych rękach, ale mam nadzieje że chociaż zastanowicie się na zabytkowym i drewnianych kościołem. Bo tak naprawdę dodatkowy koszt o jakim tu mówimy to tylko dojazd maksymalnie kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania do świątyni, czyli praktycznie żaden.

Share →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zespół weselny - Rybnik

Poszukiwania idealnego zespołu weselnego lub DJ trzeba zacząć nawet na kilkanaście miesięcy przed uroczystością ślubną. W Śląskim Poradniku Ślubnym prezentujemy zespoły weselne z Rybnika i najbliższych okolic. Opinie i komentarze! 

Sala weselna - Tarnowskie Góry

Dworek, restauracja, dom weselny, a może hotel - zobacz gdzie w Tarnowskich Górach znajdziesz miejsce na swoje wesele. Co ciekawe znajdziemy tutaj zarówno większe lokale mogące pomieścić 200-300 osób ale i te bardziej kameralne.

Sala weselna na Śląsku

O czym powinniśmy pamiętać wybierając wymarzoną salę weselną na przyjęcie? O czym powinniśmy pamiętać, by nasze wesele było na naprawdę wysokim poziomie. Tym razem przykłady z Rybnika i Katowic.