Poniżej prezentujemy obszerny wywiad z osobą zajmującą się fotografią ślubną. Rozmawialiśmy z Katarzyną Simran Jata z firmy FOTOJATA. Jak wygląda praca fotografa ślubnego?
    Śluby i wesela zazwyczaj odbywają się w soboty. Jednak przygotowania do pracy fotografa, zaczynają się przynajmniej dzień wcześniej. Na takie przygotowania, prócz szykowania eleganckiego stroju, (Tak eleganckiego! Wszak fotograf jest członkiem uroczystego wydarzenia i nie wypada by swoim strojem odstawał od reszty gości.) składa się przede wszystkim przygotowanie sprzętu fotograficznego…, czyli zgrywanie na dysk komputera danych z kart pamięci, o ile nie zrobiło się tego tuz po poprzedniej sesji, czyszczenie optyki, ładowanie akumulatorów i baterii, niezbędnych do działania aparatu i lamy błyskowej.
    W dniu ślubu szykuję się jak do każdej innej pracy, śniadanie, kąpiel i ubranie się. Następnie udaję się w miejsce umówienia z Panną Młodą, w celu fotografowania przygotowań (makijaż, czesanie, ubiór). Fotografowanie przygotowań do ślubu, to bardzo wdzięczny temat, można w tym czasie uchwycić wiele kadrów, gdzie pierwsze skrzypce grają emocje, a także metamorfoza Panny Młodej. Podczas przygotowań fotografuję także tak wzruszające momenty jak spotkanie młodych, wręczenie bukietu, błogosławieństwo i wspólny wyjazd do kościoła.
    Kolejnym, dokumentowanym przez fotografa ślubnego elementem jest ceremonia zaślubin.  Ona także jest naszpikowana cudownymi emocjami, ważne by starać się na swoich fotografiach pokazać je oraz jak najwierniej oddać każdy wzniosły moment:  zawiązanie stułą rąk Pary Młodej, wypowiedzenie słów TAK, szczery uśmiech podczas pomyłki w wypowiadaniu słów przysięgi  małżeńskiej, każda łza wzruszenia, czy to młodych, czy ich rodziców, nakładanie obrączek, skupienie podczas słuchania kazania, komunia święta, podpisywanie  aktu ślubu, aż po wyjście z kościoła , obrzucenie Pary Młodej ryżem i składanie życzeń.
    Następnie udaję się na wesele. Tam fotografuję wszystko co zwyczajowo uważa się za ważne składowe wesela oraz “polujemy” na fajne momenty. Fotografowanie kończy się zazwyczaj pomiędzy 1 a 2 w nocy, po całym programie oczepin.  Oczywiście to jeszcze nie koniec zdjęć. Został przecież jeszcze plener, na który umawiam się z Młodymi  w jakiś dzień w tygodniu. Dla zwolenników przygód i podróży taki plener może odbyć się poza granicami naszego kraju, właściwie w dowolnym miejscu na świecie  😉 Plener zajmuje średnio od 4 do 6 godzin, ja podczas takiego pleneru staram się pokazać uczucia łączące dwoje ludzi, to jak wspaniale bawią się w swoim towarzystwie, oraz piękno miejsca, które wybraliśmy na plener.
    Jednak wszystko to o czym wspomniałam powyżej to tak na prawdę jakaś 1/10 czasu pracy fotografa nad Waszymi zdjęciami, prawdziwie czasochłonna praca, to ta wykonywana przez fotografa przy komputerze przy graficznej edycji Waszych zdjęć.
 Kiedy się zaczyna i kiedy kończy?

    Praca fotografa ślubnego tak naprawdę zaczyna się w chwili podpisania umowy, a kończy w chwili oddania Młodym albumów i płyt ze zdjęciami. W dniu wesela natomiast, zaczyna się rano, kiedy to udajemy się na fotografowanie przygotowań, a kończy kolo 2 w nocy. Jeśli zaś chodzi o plener to jak już wcześniej wspomniałam, w zależności od miejsca, ale zazwyczaj trwa to od 4 do 6 godzin.
Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy, przed podpisaniem umowy z fotografem ślubnym?
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Najlepiej słuchać instynktu. Jeśli fotograf nie wywarł na Was pozytywnego wrażenia to warto rozejrzeć się za kimś innym. Pierwsze wrażenie, dużo mówi na temat przyszłej współpracy. Ważne jest także żeby fotograf sprawiał wrażenie człowieka, który doskonale wie o czym mówi, który swoją pracę traktuje jak pasję, a nie jak karę Boską :). Jeśli już podczas pierwszego spotkania z upatrzonym fotografem nawiązała się między Wami nić porozumienia  i serdecznie stosunki, to bardzo dobrze wróży to przyszłej współpracy.  W końcu fotograf w tym ważnym dla Was dniu będzie jedną z osób, która będzie najbliżej Was, więc musi być miło.
    Natomiast jeśli chodzi o szczegóły podpisywanej umowy, to warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych rzeczy:
– stawka fotografa, zwróćcie uwagę ile i za co będziecie musieli zapłacić (ile obrobionych zdjęć i w jakiej rozdzielczości dostaniecie, ile i czy dostaniecie zdjęcia pozostałe – nieobrobione, czy cena zawiera album, fotoksiążkę, odbitki, płyty ze zdjęciami, czy cena zawiera całość – przygotowania, ślub, wesele i plener), czy cena za dojazd fotografa jest już wliczona, w cenę ogólną itp.;
– termin zapłaty, dla Waszego bezpieczeństwa powinno to wyglądać, tak, że przy podpisaniu umowy wpłacacie tylko zaliczkę, a całą resztę w dniu otrzymania gotowego produktu (album, płyty);
– sprawdźcie, czy wasza umowa zawiera kompletne dane fotografa, takie jak adres, nr telefonu, NIP lub nr PESEL;
–   jeśli nie życzycie sobie, żeby po wykonaniu zdjęć fotograf udostępniał Wasze zdjęcia w sieci, powinniście to zaznaczyć przy podpisaniu umowy;
– ostatnie, choć dla Was na pewno najważniejsze 😉 termin oddania Wam gotowych zdjęć, pamiętajmy, że najwięcej czasu zajmuje tzw. obróbka, a dla spektakularnych efektów warto poczekać, a wzięty fotograf w sezonie ma śluby co tydzień, więc tu trzeba uzbroić się w cierpliwość, w większości przypadków czas ten wynosi około 30 dni.
Czy to prawda, że sprzęt fotografa może być droższy od zakupu nowoczesnego samochodu?
    Prawda! 😀

Jak często fotograf zmienia sprzęt?
    Cyfrowy aparat fotograficzny jak każda rzecz ma swoją określoną trwałość, liczy się ją w żywotności migawki,  w zależności od modelu aparatu oraz tego czy kosztował tyle, co ten wspomniany wyżej nowoczesny samochód, czy trochę mniej, określa się ją na około 100 000 – 300 000 zdjęć.  Potem trzeba nazbierać na nowy samochód…,  znaczy aparat :), bo koszt wymiany migawki zazwyczaj jest nieopłacalny, a przecież nie tylko ona się zużywa. Należy też pamiętać, że prócz aparatu, fotograf do wykonywania swojej pracy, potrzebuje także obiektywów, komputera, kart pamięci i programów graficznych, a wszystko to także ma swoją krótszą lub dłuższą żywotność. Tak nawet programy graficzne! Przecież technologia idzie do przodu, a wraz z nią pojawiają się nowe rozwiązania w edycji zdjęć cyfrowych, więc by fotograf nie został w tyle, musi zadbać także o aktualizację programów graficznych.
Czy fotograf podczas wesela działa sam, czy ma pomocników?
    Zależy od fotografa, ja akurat działam sama. Ale są fotografowie, którzy pracują w parach.

Fotografia ślubna w kościele – o czym pamiętać?
    Wiadomo, że Ślub będzie dla Was ogromnym przeżyciem duchowym, nierzadko pojawi się stres, czy łzy wzruszenia, szczególnie w kościele. Warto jednak pamiętać o tym, by od czasu do czasu się uśmiechnąć i popatrzeć w stronę fotografa, wszak jesteśmy tam dla Was i po to byście mieli piękną pamiątkę z tego wydarzenia.

Fotografia ślubna na Sali weselnej – o czym pamiętać?
    Przede wszystkim o dobrej zabawie! 🙂 Resztą zajmiemy się my.
 

Sesja ślubna – kiedy i gdzie?
    Macie jakieś ukochane miejsce, które nierozłącznie jest związane z Waszą miłością? A może jest takie miejsce, gdzie zwyczajnie lubicie spędzać razem czas lub oddajecie się wspólnej pasji? To może właśnie tam powinniśmy się umówić na plener. Jeśli jednak nie macie takiego miejsca i nie macie pomysłów na plener, to ja chętnie podpowiem gdzie moglibyśmy zrobić taką sesję. Pamiętajcie ogranicza nas jedynie wyobraźnia! 🙂 Kiedy? Wszystko zależy od naszej wspólnej dyspozycyjności i pogody. Na plener najlepiej umawiać sie na bieżąco.
 Ile trwa obróbka zdjęć ślubnych?
    To zależy… Dla Was to bardzo DŁUGO! 🙂 Dla nas fotografów to: O kurcze to już?! 🙂 Ale warto poczekać 🙂 Wszystko zależy od fotografa i od terminu określonego w umowie, zazwyczaj jest to około 30 dni.

Nietypowe zdarzenia podczas fotografowania ślubnego?
    Jak przy każdej okazji, tak i tu zdarzają się nieprzewidziane “wpadki i wypadki”. Mnie na przykład ostatnio udało się podczas pleneru upuścić do jeziora welon panny młodej, (sorry Malwinko! :D), pan młody natomiast utopił kwiat z butonierki. Koleżanka natomiast opowiadała mi, że podczas swojego ślubnego pleneru usiadła na osie… AŁĆ! :)Ważne by do każdego takiego zdarzenia podejść na luzie i nie dać się zwariować, w końcu jesteśmy tylko ludźmi, a takie niespodzianki się zdarzają, niezależnie od nas 🙂
 Czy zdjęcia z dobrym skutkiem może zrobić nam ktoś z rodziny, czy da się zrezygnować z fotografa ślubnego?
    Jeśli bardziej niż na pięknych zdjęciach zależy nam np. na czekoladowej fontannie, jako atrakcji na weselu to tak! 🙂 Pierwsza opcja jest do przemyślenia, jeśli ten ktoś z rodziny zajmuje się fotografią ślubną profesjonalnie i zdjęcia poprosimy w prezencie.

Wywiad przeprowadzony w dniu 24.09.2013

FOTOJATA – fotografia ślubna – Śląsk

Tagged with →  
Share →

One Response to Fotograf ślubny – wywiad z fotografem FOTOJATA

  1. […] ze mną Zapraszam do lektury: http://slubny-poradnik.pl/fotograf-slubny-wywiad-fotografem-fotojata/ Fotograf ślubny Śląsk: Rybnik, Żory, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zespół weselny - Quattro - Żory

Nasz duet jest w stanie zagwarantować udaną zabawę na przyjęciu weselnym. Towarzyszymy parze młodej aż od wyjścia z domu, ponieważ w naszej ofercie mamy grę na akordeonie w domu pani młodej.

Sala weselna - Tarnowskie Góry

Dworek, restauracja, dom weselny, a może hotel - zobacz gdzie w Tarnowskich Górach znajdziesz miejsce na swoje wesele. Co ciekawe znajdziemy tutaj zarówno większe lokale mogące pomieścić 200-300 osób ale i te bardziej kameralne.

Dekoracje weselne - Pszczyna

Wybór firmy zajmującej się dekorowaniem uroczystości ślubnych i weselnych to wcale nie taka prosta sprawa. Znajdź z nami najlepszą firmę oferującą dekorowanie w Pszczynie i okolicach.