W ubiegłym roku miałem przyjemność uczestniczyć w pięciu przyjęciach weselnych na Terenia województwa Śląskiego. Miejscowości w jakich miałem okazję się bawić były rozsiane po całym naszym województwie, począwszy od Wisły, Pszczyny, kończąc na tak odległych miastach jak Rybnik, Katowice czy Gliwice. I ku mojemu zaskoczeniu nie było dużych różnic w zabawach na weselu. Wynikały one głównie ze sposobu prowadzenia zabawy przez wodzireja i wyboru konkretnych gier i zabaw, bo wiadomo jest ich dużo i brakło by po prostu na wszystkie czasu.

  • Każda zabawa weselna nie może obejść się bez tak zwanych „oczepin”, czyli symbolicznego przejścia Panny młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Zabawa odbywająca się przy muzyce, najpierw panna młoda rzuca welon, a wszystkie panny zgromadzone na przyjęciu starają się go złapać. Następnie pan młody rzuca muszkę lub krawat, a kawalerowie starają się go złapać. Osoby które złapią atrybuty pary młodej muszą wykonać wspólny taniec lub wykonać jakieś zadanie. Miłym elementem na zakończenie oczepin jest podziękowanie rodzicom przez parę młodą i wręczenie kwiatów lub drobnego prezentu.
  • Konkurs tańca-tutaj dużą inwencją może wykazać się wodzirej, od niego zależy jak to będzie wyglądać, czy np. panowie będą musieli tańczyć trzymają kobiety na rękach, bądź też pomiędzy parą będzie balon, trzymany w różnych miejscach, w konkursie wygra para która jako ostatnie upuści, bądź przebije ów balon. Podczas tej zabawy dobrze bawią się nie tylko uczestnicy, ale i pozostali uczestnicy wesela.
  • Kolejna bardzo integracyjną zabawa jest Muzyczny Pociąg. Polega on na tym że goście tworzą tak zwanego węża i i przy grającej muzyce chodzą po Sali weselnej, muzyka co jakiś czas jest przerywana, a wodzirej oznajmia na jakiej stacji pociąg się zatrzymał i trzeba zatańczyć charakterystyczny taniec do miasta – państwa w którym jesteśmy. I tak Paryż – kankan, Ateny – Zorba, Rzym – Kaczuszki, Praga – Polka, Madryt – Flamenco. Zabawa zawsze kończy się w Polsce czyli Warszawie i odtańczeniem przez uczestników Poloneza.
  • Kolejna grą jest Kuszenie Adama. W zabawie bierze udział zazwyczaj kilka par. Elementami potrzebnymi do gry są jabłka i kawałki Szurka. Zabawa polega na tym aby mężczyzna w jak najszybszym czasie zjadł jabłko które jest zawieszone na sznurku i trzymane przez partnerkę. Żeby nie było tak łatwo to nie można sobie pomagać rękoma, ani innymi częściami ciała. Wygrywa para która w jak najkrótszym czasie zje owe jabłko. Pozostali goście dopingują i zagrzewają do walki swoich faworytów.
  • Na koniec zostawiłem sobie chyba „naj ostrzejszą” grę, która jest skierowana tylko dla pełnoletnich uczestników wesela który posiadają mocne głowy. A mianowicie polega na tym, ze w zadaniu bierze udział kilka par. Kobieta w tej konkurencji tylko albo aż wręcza nagrodą na finiszu. Partner musi jak najszybciej wypić 100ml wódki, następnie przykładają kij od miotły do czoła obiec go 10 razy i czym prędzej dobiec do swojej partnerki, która st0i na końcu Sali. Wygrywa ten kto zrobi to w jak najkrótszym czasie, lecz za poświęcenie każdy uczestnik dostaje nagrodę. Zabawa w brew pozorom nie jest taka prosta na jaką wygląda.

To tylko nie liczne gry i zabawy które zaobserwowałem na weselach. I tak jak napisałem we wstępie, występują na całym Śląsku. Były to tradycyjne wesela. Jeśli ktoś z Was był na wyjątkowym przyjęciu, np. góralskim i miał okazję brać udział w innych zabawach to proszę o napisanie o nich w komentarzach.

Share →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Auto do ślubu - Sosnowiec

Limuzyny, samochody weselne w stylu retro, nowoczesne SUV'y i wiele innych - oferty firm wynajmujących samochody na przyjęcia okolicznościowe - w tym śluby i wesela w Sosnowcu!

Dekoracje weselne - Pszczyna

Wybór firmy zajmującej się dekorowaniem uroczystości ślubnych i weselnych to wcale nie taka prosta sprawa. Znajdź z nami najlepszą firmę oferującą dekorowanie w Pszczynie i okolicach.

Sala weselna - Katowice

Dworki, pałace, domy przyjęć okolicznościowych oraz sale weselne na wynajem - zobacz miejsca, w których możesz zorganizować wesele w Katowicach i najbliższych okolicach. Serdecznie zapraszamy!