Czy zastanawialiście się dlaczego zimową pora jest organizowanych mniej wesel? Ja też nie aż do dzisiejszego dnia. A najwięcej daje mi do zastanowienia pomysł ślubu i wesela w Święta Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Dlaczego wesela w tych dniach są tak rzadkie, w końcu to wyjątkowe dni w roku i były by chyba idealnym terminem na ślub.

     Nie zwlekałem i wziąłem telefon do ręki i postanowiłem zadzwonić do kilku domów przyjęć raz podając się za osobę która po prostu chciała się dowiedzieć czy mieli już okazje organizować wesele w Święta lub Sylwestra, a raz za osobę która chciała by w ich domu przyjęć zorganizować wesele. I to co usłyszałem przez telefon rozwiało wszelkie moje wątpliwości. Kwoty jakie sobie właściciele sal weselnych zażyczyli za wesele w tych dniach były o około 30% większe niż normalne ceny w tych lokalach w innych terminach, dodatkowo jeśli byśmy chcieli mieć na naszym przyjęciu weselno-sylwestrowym fajerwerki to musimy dopłacić kilka tysięcy. No i oczywiście zaliczka, nie mała, bo połowa orientacyjnego kosztu wesela, wpłacona najpóźniej do końca lutego, bo inaczej termin mam przepadnie, a właściciel zorganizuje tam pewnie bal sylwestrowy na którym zarobi. W kwestii terminu w święta sprawa wygląda nieco lepiej, bo i ceny były zbliżone do rynkowych, no i zaliczka była rozsądna, a w kwestii do kiedy wpłacić, lepiej jak najszybciej, bo tutaj jest większa szansa ze ktoś nam zajmie termin. Choć po wcześniejszych rozmowach telefonicznych z właścicielami sal na Śląsku można zauważyć, że dużego zainteresowania tymi terminami niema, a w szczególności terminem sylwestrowym.  To nie koniec dodatkowych wydatków, bo na pewno zespół bądź DJ zażyczy sobie więcej za występ w tych dniach. Zadzwoniłem również do zaprzyjaźnionej firmy z Rybnika która specjalizuje się w dekoracjach ślubnych z zapytaniem czy dali by rade przygotować na ten dzień dekoracje.  Oczywiście z tym niema problemu, ale niestety i tutaj musimy się liczyć z wyższymi kosztami jeśli decydujemy się na kwiaty żywe, bo niestety są one dużo droższe w sezonie zimowym niż letnim, a z racji sylwestra czy świąt niema żadnej dopłaty do dekoracji. Zaoszczędzić możemy natomiast na sukni ślubnej i garniturze. Jest to martwy sezon w tej branży, więc możemy trafić na liczne promocje.

     Pamiętajmy o wcześniejszym wysłaniu zaproszeń weselnych, żeby uniknąć sytuacji gdzie duża część gości nie przyjedzie na nasze wesele, bo już wcześniej kupili wejściówki na zabawę sylwestrową, bądź zaplanowali wyjazd świąteczno noworoczny i nie dają rady go odwołać. Chociaż z drugiej strony jest to fajny sposób spędzenia przez gości tej wyjątkowej nocy i nie wątpliwie dla nich jest to oszczędność, bo to co by przeznaczyli na inną zabawę sylwestrową, to w tym wypadku przeznaczą to na prezent dla pary młodej, a zabawę mają za darmo i to w rodzinnym towarzystwie. Rozwinąłem się na temat sylwestra, a przecież mowa tez była o Bożym Narodzeniu. W końcu w Polsce uznawane za rodzinne święta, to idealna okazja do spotkania się w kręgu dużej rodziny, można równie dobrze połamać się opłatkiem i złożyć życzenia. Co prawda trzeba wziąć poprawkę na pogodę, która jest mniej sprzyjająca niż latem, pannie młodej będzie ciężko iść w po śniegu, mogą też wystąpić z trudnościami komunikacyjnymi, ale dla chcącego nic trudnego, najwyżej ktoś się spóźni.

 

     Podsumowując, moim zdaniem głównym powodem dla którego organizuje się tak mało wesel w tym okresie są sprawy finansowe. Nie ma co ukrywać wesele w Boże Narodzenie lub sylwestra jest droższe. Ale z drugiej strony jest ta magiczny okres w roku i może warto zaszaleć i wziąć wtedy właśnie ślub. Jeszcze jeżeli będziemy mieć szczęście do pogody. Pomyślcie czy może być coś piękniejszego niż ślub przy pięknej zimowej aurze na przykład w Wiśle i jadąc do ślubu na saniach ciągniętych przez dwa białe konie?

 

    Co Wy o Tym sądzicie? Czekam na komentarze i maile kamil@slubny-poradnik.pl

Share →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Samochód ślubny - Cieszyn

Limuzyna, kabriolet, retro, a może nowoczesny samochód? Znajdz ze Śląskim Poradnikiem Ślubnym auto do ślubu, wybierz odpowiadającą Ci ofertę, podróż z domu do kościoła oraz na salę weselną może być naprawdę wyjątkowa.

Sala weselna w Sosnowcu

Sosnowiec to duże miasto, w którym znajdziemy bogatą ofertę domów przyjęć i sal weselnych. Jeśli poszukujemy idealnego miejsca na nasze wesele, warto zerknąć na propozycje Śląskiego Poradnika Ślubnego.

Sala weselna - Katowice

Dworki, pałace, domy przyjęć okolicznościowych oraz sale weselne na wynajem - zobacz miejsca, w których możesz zorganizować wesele w Katowicach i najbliższych okolicach. Serdecznie zapraszamy!